Autor: Joanna Komorowska

budynek wielorodzinny
ESG | Nieruchomości

Mieszkanie Plus – wersja drewniana – szansa na zdrowe i tanie M?

Sejm przegłosował już projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska, ustanawiając nowy podmiot – spółkę Polskie Domy Drewniane (PDD). Poza domami jednorodzinnych, Polskie Domy Drewniane mają budować także obiekty wielorodzinne w ramach Programu „Mieszkanie Plus”, a najem lokali w budynkach drewnianych ma odbywać się również z opcją dojścia do własności

CZYTAJ WIĘCEJ
FN 2017/01-03 (styczeń-marzec 2017)

Rynek Finansowania Nieruchomości | Czy nadchodzi czas budownictwa senioralnego? | Przegląd oferty dla seniora / Is it the dawn of senior housing? Market offer overview

Polska należy do najszybciej starzejących się społeczeństw Unii Europejskiej. W 2015 r. w naszym kraju było ok. 8,8 mln osób w wieku 60+, a prognozy GUS wskazują że w kolejnych dekadach liczba ta będzie rosła. Działania na rzecz monitorowania sytuacji osób starszych oraz zapowiedzi zbudowania polityki senioralnej, poczynione przez rząd w 2016 r., stwarzają przestrzeń do debaty publicznej w tym obszarze oraz potwierdzają znaczenie problematyki senioralnej dla gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Koncepcja zrównoważonego rozwoju w budownictwie

Postępujący rozwój gospodarczy, wzrost potrzeb społecznych i związane z nimi intensywne przekształcenia środowiska rodzą zagrożenia, których skala i poziom złożoności mogą być rozwiązane jedynie za pomocą zintegrowanego działania wielu podmiotów. W duchu odpowiedzialności za warunki życia obecnych i przyszłych pokoleń społeczność międzynarodowa, reprezentowana m.in. przez ONZ, od lat apeluje o zaangażowanie w ideę zrównoważonego rozwoju. Koncepcja ta oznacza rozwój zapewniający zaspokojenie potrzeb obecnych pokoleń, nie przekreślając możliwości zaspokojenia potrzeb pokoleń następnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Profil demograficzny seniora. Wnioski dla budownictwa senioralnego

Seniorzy należą do tej grupy klientów, z których potrzebami należy się coraz bardziej liczyć. Możemy mówić o odrębnym systemie tzw. „srebrnej gospodarki”, czyli systemie wytwarzania dóbr i usług skierowanych do osób starszych. Swój wkład w ofertę dla seniorów wnosi także budownictwo. Dotyczy ono zarówno miejsc zamieszkania, dziennego pobytu, jak i wyspecjalizowanych obiektów świadczących usługi opiekuńczo-lecznicze. Demograficzna rewolucja, nazywana często „srebrnym tsunami” to proces, który już się rozpoczął.

CZYTAJ WIĘCEJ
0004
Nieruchomości | Raporty

Profil demograficzny seniora. Wnioski dla budownictwa senioralnego

Seniorzy należą do tej grupy klientów, z których potrzebami należy się coraz bardziej liczyć. Możemy mówić o odrębnym systemie tzw. „srebrnej gospodarki”, czyli systemie wytwarzania dóbr i usług skierowanych do osób starszych. Swój wkład w ofertę dla seniorów wnosi także budownictwo. Dotyczy ono zarówno miejsc zamieszkania, dziennego pobytu, jak i wyspecjalizowanych obiektów świadczących usługi opiekuńczo-lecznicze. Demograficzna rewolucja, nazywana często „srebrnym tsunami” to proces, który już się rozpoczął.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Budownictwo senioralne – inna gałąź budownictwa mieszkaniowego

Jednym z wyzwań, jakim stawić czoła będą musieli w najbliższych dekadach deweloperzy, będzie zapewnienie nowego standardu budownictwa, dostosowanego do potrzeb osób starszych. Wydłużenie średniej długości życia oraz niski wskaźnik dzietności polskiego społeczeństwa przyczyniają się do zwiększenia w populacji udziału osób starszych. Już dziś polskie społeczeństwo jest najszybciej starzejącym się w Unii Europejskiej, a statystyki wskazują, iż za 10 lat w Polsce będzie więcej emerytów niż 25-latków, zaś za 30 lat osoby w wieku 65+ mają stanowić 1/3 populacji kraju

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Polskie REIT-y bez nieruchomości mieszkaniowych, czyli o projekcie ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości

Pomimo zapowiedzi Wicepremiera Morawieckiego w Programie Budowy Kapitału, iż Publiczne Fundusze Nieruchomości (polski odpowiednik funduszy typu REIT) inwestowałyby w nieruchomości mieszkaniowe i komercyjne przynoszące stały dochód, a także zapisów Narodowego Programu Mieszkaniowego, w przedstawionym do konsultacji społecznych projekcie ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości wykluczono z ich definicji budynki i lokale mieszkalne. Tym samym działalność polskich spółek typu REIT skoncentruje się na rynku nieruchomości komercyjnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuły

Stanowisko Związku Banków Polskich w sprawie prezydenckiego projektu tzw. „ustawy spreadowej”

Projekt ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, wniesiony do Sejmu RP 2 sierpnia br. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, spotkał się z negatywną oceną sektora bankowego. W oficjalnym piśmie, adresowanym 13 września br. do Kancelarii Sejmu RP, Związek Banków Polskich wyraził obawy o stabilność sektora finansowego, bezpieczeństwo zarządzania bankami oraz przestrzeganie wysokiej jakości stanowionego w Polsce prawa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – analiza skutków wejścia w życie nowych przepisów

W połowie lipca br. weszła w życie ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. 2016 nr 0 poz. 961), zwana ustawą odległościową, mająca istotne znaczenie nie tylko dla branży OZE, ale również dla deweloperów mieszkaniowych. Akt prawny, szeroko w ostatnich miesiącach komentowany, określa warunki budowy oraz lokalizacji elektrowni wiatrowych w sąsiedztwie istniejącej albo planowanej zabudowy mieszkaniowej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Krakowski rynek mieszkaniowy

Kraków jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce i głównym ośrodkiem miejskim Małopolski, a także jednym z sześciu najprężniej rozwijających się rynków mieszkaniowych i drugim największym ośrodkiem akademickim w kraju. O dojrzałości rynku nieruchomości świadczy szeroka oferta dopasowana do preferencji nabywców, dość stabilne ceny i ich zróżnicowanie w poszczególnych dzielnicach miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Pogarszające się perspektywy biznesu w Polsce dla zagranicznych deweloperów

amron.02.400x319Wraz z przystąpieniem do UE, Polska stała się konkurencyjnym rynkiem w obszarze rozwoju biznesu związanego z budownictwem mieszkaniowym, w ostatnich miesiącach mamy jednak do czynienia z pogorszeniem warunków prowadzenia inwestycji. Wpływ na to miały zarówno czynniki makroekonomiczne, jak również te związane z rynkiem kredytów hipotecznych, zmiany w prawodawstwie, ambiwalentne są także trendy demograficzne. Niezależne agencje ratingowe, m.in. Standard & Poor’s oraz Moody’s, wysyłają Polsce oraz międzynarodowym obserwatorom sygnały ostrzegawcze, że kierunek następujących zmian jest niepokojący – pierwsza z wymienionych agencji w styczniu br. obniżyła Polsce rating o jeden stopień z A- z perspektywą „pozytywną” do BBB+ z perspektywą „negatywną”, zaś zaledwie kilka dni temu agencja Moody’s wskazała na obniżenie perspektyw wiarygodności kredytowej naszego kraju ze „stabilnych” w kierunku „negatywnych”, pozostawiając jeszcze rating na niezmienionym poziomie A2.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Prognozy dla rynku kredytów hipotecznych w 2016 roku

komorowska.joanna.400xZgodnie z grudniowymi pomiarami „Monitora Bankowego” przeprowadzonymi przez TNS Polska SA na zlecenie Związku Banków Polskich, koniec roku 2015 minął pod znakiem ożywienia na rynku kredytów hipotecznych. Wobec zapowiedzi podwyżek marż spowodowanych wprowadzeniem podatku bankowego oraz podwyższenia wymaganego wkładu własnego przez banki od 1 stycznia 2016 r., a także rekordowej liczby wniosków złożonych o dotację w Programie „Mieszkanie dla Młodych”, odnotowano wzrost bieżącego popytu na kredyty. Do zakupów mieszkań, w tym w celach inwestycyjnych, skłaniały także niskie stopy procentowe, rosnące średnie wynagrodzenie oraz stabilizacja cen mieszkań na rynku.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1